Destek Duyurular Hakkımızda Haberler Reklam Projeler

Araturka Hizmet Sözleşmesi

Bu sözleşme siz ve ARATURKA Bulut Bilişim Teknolojileri San. Tic. A.Ş ile bölüm 1.1'de tanımlanan yazılım ve hizmetlerin kullanımına dair haklarınızı belirten bir sözleşmedir.

Araturka Hizmet Sözleşmesi

Yürürlüğe Girme Tarihi: 01.01.2015
Bu sözleşme siz ve ARATURKA Bulut Bilişim Teknolojileri San. Tic. A.Ş  (veya nerede yaşadığınıza bağlı olarak bağlı şirketlerinden biri) arasında yapılan ve bölüm 1.1'de tanımlanan yazılım ve hizmetlerin kullanımına dair haklarınızı belirten bir sözleşmedir. Size kolaylık sağlamak açısından, bu Sözleşmenin bazı şartlarını soru cevap biçiminde sunuyoruz. Tüm şartlar önem teşkil ettiğinden ve birlikte yasal bir sözleşme oluşturduğundan, Sözleşmenin tamamını okumanız gerekir.
Tarafınızdan kabul edildiği takdirde sizin için bağlayıcılığı vardır.
1. Sözleşmenin kapsamı, kabul ve değişiklikler
1.1. Bu sözleşme hangi hizmetleri kapsamaktadır?
Web araması, haber araması, resim araması, video araması, müzik araması, sosyal medya araması, dilchat, web araçları ve reklam sistemi  gibi hizmetler bu kapsamındaki ana hizmetlerdir. Bu hizmetlere ve bu Sözleşmeyle bağlantılı diğer yazılım, web sitesi ve hizmetlere topluca "Hizmetler" diyoruz. Hizmetler üçüncü taraflarca sağlanan yazılım veya hizmetlerle uyumlu olmayabilir. Hizmetleri kullanırken bu koşullara uymanız gerekir ("bu Sözleşme").
1.2. Bu sözleşmeyi nasıl kabul edebilirim?
Hizmetleri kullanarak veya onlara erişerek ya da kullanıcı arabirimlerinde seçeneğin mevcut olduğu durumlarda bu şartları kabul ederek, tarafınızdan herhangi bir değişiklik yapılmaksızın, bu Sözleşmeye uymayı kabul edersiniz. Kabul etmezseniz, Hizmetleri kullanamazsınız.
1.3. Bu Sözleşme tarafımca kabul edildikten sonra ARATURKA tarafından değiştirilebilir mi?
Evet.
Araturka , zaman zaman bu koşulları değiştirebilir veya ekleme yapabilir. Değişiklik yaptığımız takdirde, sizi kullanıcı arabirimi, e-posta bildirimi veya diğer makul araçlar yoluyla haberdar ederiz. Değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra Hizmetleri kullanırsanız değiştirilen hükümleri kabul etmiş sayılırsınız. Değişiklikleri kabul etmezseniz, hizmet kullanımını durdurmanız, bölüm 9.10'daki yönergeleri izleyerek ödemeli hizmetleri iptal etmeniz ve ARATURKA hesabınızı kapatmanız gerekir. Aksi halde yeni koşullar uygulanır.
1.4. Hizmetlerde ne tür değişikliklerle karşılaşabilirim?
Hizmetlerimizi geliştirmek için sürekli çalışıyoruz ve herhangi bir zamanda hizmetleri değiştirebiliriz. Hizmetleri veya özelliklerini, düzgün çalışmayabilen veya son sürümden farklı çalışabilen bir beta sürüm halinde yayımlayabiliriz. Zaman zaman Hizmetlerin bir kısmını durdurabiliriz. Bunu yapma gerekçelerimize örnek olarak bir Hizmeti sağlamanın artık bizim için uygulanabilir olmaması, teknolojik ilerlemeler, bir değişiklik yapılması gerektiğine işaret eden müşteri geri bildirimleri, üçüncü taraflarla yaptığımız anlaşmaların artık onlara ait malzemeleri kullanmamıza izin vermemesi veya hizmeti devam ettirmemizi anlamsız veya gereksiz kılan ve elimizde olmayan sorunlar sayılabilir.
1.5. Hizmetleri kullanmak için kaç yaşında olmam gerekiyor?
Hizmetleri kullanarak ya yaşadığınız bölgede kabul edilen "yetişkinlik" yaşına eriştiğinizi ya da bu Sözleşmenin hükümlerine tabi olacak bir ebeveyn veya vasinin geçerli rızasını aldığınızı beyan etmiş olursunuz. Yaşadığınız bölgede yetişkinlik yaşına erişip erişmediğinizden emin değilseniz veya bu bölümü anlamadıysanız lütfen ebeveyninizden veya vasinizden yardım istemeden bir hesap oluşturmayın. Hesap oluşturan ve reşit olmayan bir kişinin ebeveyni veya vasisiyseniz, bu Sözleşmeyi reşit olmayan kişi adına kabul edersiniz; hesap hali hazırda açık olsa da daha sonra oluşturulacak olsa da satın alma işlemleri de dahil olmak üzere bu hesapların veya Hizmetlerin tüm kullanımından sorumlu olursunuz.
2. ARATURKA HESABI
2.1. ARATURKA hesabı nedir?
ARATURKA hesabı, Araturka 'un yanı sıra belirli ARATURKA iş ortaklarının ürün, web sitesi ve hizmetlerinde oturum açmanızı sağlayan bir hizmettir. Bir ARATURKA hesabı oluştururken adınız ve parolanız, doğum tarihiniz, belirli demografik bilgiler ve alternatif e-posta adresi ya da telefon numarası gibi güvenlik bilgileri sağlamanızı isteriz. ARATURKA hesabınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta adresi veya kullanıcı adı, ARATURKA hesabınız açık kaldığı sürece yalnızca size özel olacaktır. Siz veya ARATURKA tarafından bu Sözleşmenin hükümleri uyarınca ARATURKA hesabınızın kapanması durumunda e-posta adresi veya kullanıcı adı sistemimizde geri dönüşüme sokulup başka bir kullanıcıya atanabilir. Mevcut ARATURKA hesabı sahiplerinin ARATURKA hesaplarını kullanmaya devam edebilmesi için güvenlik bilgileri sağlaması gerekebilir. ARATURKA hesabınıza ve güvenlik bilgilerinize erişip bunları yönetmek için Güvenlik bilgileri web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Windows Hizmetleri'ne ve Office Hizmetleri'ne erişmek için bir ARATURKA hesabıyla oturum açmanız gerekir. Araturka 'nın ARATURKA hesabınızla ilişkili bilgileri nasıl topladığını ve kullandığını öğrenmek için lütfen Gizlilik Bildirimi'ni (aşağıda tanımlandığı şekliyle) inceleyin. Hesap bilgilerinizi ve parolanızı gizli tutma yükümlülüğünüz vardır ve ARATURKA hesabınızda gerçekleşen tüm etkinlikler sizin sorumluluğunuzdadır. ARATURKA hesabınızı kullanarak diğer ARATURKA ürünlerine, web sitelerine veya hizmetlerine  erişebilirsiniz. Böyle durumlarda, bu ürün, web sitesi veya hizmetlerin bu Sözleşmeden farklı olarak kendilerine ait gizlilik bildirimleri varsa onlar da dahil olmak üzere, bu ürün, web sitesi veya hizmetlere yönelik hüküm ve koşullar da geçerli olabilir. ARATURKA hesabınızla ilişkili hizmetlerin etkin kalması için, Hizmetlerin ücretli bir kısmı için yapılan bir teklifte aksi belirtilmediği sürece, ARATURKA hesabınızda en az yılda bir kez olmak üzere düzenli olarak oturum açmanız gerekir. Bu süre boyunca oturum açmazsanız hesabınızı kapatırız (Hesabınızda depolanan İçeriklere ve ARATURKA hesabı kullanan diğer tüm ürün veya hizmetlere erişemeyeceğiniz anlamına gelir). Hizmetleriniz iptal edilirse ARATURKA hesabınızla ilişkili bilgileri veya İçerikleri (aşağıda tanımlandığı gibi) sileriz veya yasal olarak korumamız gerekmiyorsa, sizinle ve ARATURKA hesabınızla olan ilişkisini keseriz.
2.2. ARATURKA hesabıma erişemiyorsam ne yapmalıyım?
Parolanızı unuttuysanız veya başka bir nedenle ARATURKA hesabınıza erişemiyorsanız, Şifremi unuttum web sayfasını  ziyaret ederek ARATURKA hesabınızı kurtarabilirsiniz. ARATURKA hesabınızı kurtarmanız için size elimizden geldiğince yardımcı olacağız ancak ARATURKA hesabınızın geri yükleneceği veya İçeriklerinizin kurtarılacağı konusunda garanti veremeyiz.
2.3. ARATURKA hesabımı ARATURKA dışında birinden edinirsem ne olur?
Araturka , kullanıcıların ARATURKA hesaplarını aktarmasına izin vermese de bazı durumlarda ARATURKA hesabınızı okul, işletme, İnternet servis sağlayıcısı (İSS) veya yönetilen etki alanının yöneticisi gibi üçüncü bir taraf aracılığıyla edinmenize izin veririz. Bu tür durumlarda, söz konusu üçüncü taraf, ARATURKA hesabınız üzerinde parolanızı sıfırlayabilme, hesap kullanımınızı veya profil verilerinizi görüntüleme, hesabınızdaki içeriği okuma veya depolama ya da ARATURKA hesabınızı askıya alma veya iptal etme gibi ek haklara sahip olabilir. Bu durumlarda, bu Sözleşmeye ve üçüncü tarafça size bildirilmesi gereken üçüncü tarafın belirlediği ek kullanım şartlarına tabi olursunuz. Araturka 'un üçüncü taraflarca uygulanan ek kullanım koşulları konusunda bir sorumluluğu yoktur. Yönetilen bir etki alanının yöneticisiyseniz, o etki alanı üzerindeki hesaplarda gerçekleştirilen tüm faaliyetlerden siz sorumlu olursunuz.
3. İçerikler
3.1. Hizmetlere eklediğim İçerikler kime aittir?
Size aittir. Bazı hizmetler başkalarıyla iletişim kurmanıza ve fotoğraf, belge, müzik ve video gibi çeşitli dosya türlerini paylaşmanıza veya depolamanıza olanak sağlar. İletişimlerinizin ve dosyalarınızın "İçerikleri" size aittir; size lisansladığımız ve kendi İçeriklerinize dahil olabilecek materyaller (küçük resim gibi) haricinde, sağladığınız hiçbir İçerik üzerinde sahiplik iddiasında bulunmayız. İçerikleriniz sizin olarak kalır ve bunlardan siz sorumlu olursunuz. Hizmetler üzerinde siz veya bir başkası tarafından sağlanan İçerikleri denetlemeyiz, doğrulamayız, bunlar için ödeme yapmayız, bunları onaylamayız ya da İçeriklerin sorumluluğunu üstlenmeyiz.
3.2. İçeriklerime kimler erişebilir?
İçeriklerinize kimin erişebileceğine dair öncelikli denetim sizin elinizdedir. Ne var ki, İçeriklerin herkes tarafından erişilebilecek biçimde paylaşılmasına olanak sağlayan özellikler aracılığıyla Hizmetlerin genel kullanıma açık alanlarında veya seçtiğiniz kişiler tarafından kullanılabilen paylaşılan alanlarda İçerik paylaşırsanız, söz konusu İçeriklerin, paylaştığınız kişilerce Hizmetlerin kullanımı ve ARATURKA ya da lisans alıcılarına ait diğer ürünler ve hizmetlerle bağlantılı olarak ücretsiz kullanılabileceğini, kaydedilebileceğini, yeniden üretilebileceğini, dağıtılabileceğini, görüntülenebileceğini ve iletilebileceğini kabul etmiş olursunuz. Diğerlerine bu olanağı vermek istemiyorsanız, İçeriklerinizi paylaşmak için Hizmetleri kullanmayın. Bu Sözleşmenin süresi boyunca Hizmetler üzerinde yüklediğiniz veya paylaştığınız İçerikler için gerekli olan tüm haklara sahip olduğunuzu (ve olacağınızı) ve bu 3.2. numaralı bu bölümde üzerinde durulduğu şekilde İçeriklerin kullanımının herhangi bir yasayı ihlal etmediğini beyan ve taahhüt edersiniz.
3.3. ARATURKA İçeriklerimle ne yapıyor?
Hizmetlere İçerik aktardığınızda veya yüklediğinizde, Araturka 'a İçerikleri dünya çapında gerektiği gibi size Hizmet sağlama, sizi koruma ve ARATURKA ürün ve hizmetlerini geliştirme amacıyla kullanma hakkı tanımış olursunuz. Araturka , içeriklerinizi (topluca “Gizlilik Bildirimleri”) ana hatlarıyla belirtilen şekilde kullanır ve korur.
3.4. Hizmetler tarafından hangi reklamcılık türleri kullanılmaktadır?
Anahtar kelime bazlı arama reklamcılığı  yapar ve reklam yayıncı ağı ile reklam gelirlerini paylaşım ağındaki web siteleri yoluyla reklamları yayınlar.
Araturka 'un reklamları nasıl kişiselleştireceğini kontrol etmenizi sağlayan denetimler bulunmaktadır. 
3.5. Araturka 'un sesle etkinleştirilen hizmetleri var mı?
Yapım aşamasındadır.
3.6. Ne tür İçerik ve eylemlere izin verilmez?
Müşterilerimizi ve Hizmetlerimizi korumak için, Hizmetlerin kullanımının tabi olduğu bu Kullanım Kuralları'nı oluşturduk. Bu Sözleşmeyi ihlal eden İçerik veya eylemlere izin verilmemektedir.
1.    i. Hizmetleri hiçbir yasa dışı eylemde kullanmayın.
2.    ii. Çocukları sömüren, onlara zarar veren, tehlikeye sokan veya tehdit eden hiçbir eylemde bulunmayın.
3.    iii. İstenmeyen posta göndermeyin veya hesabınızı kullanarak başkalarının istenmeyen posta göndermesine yardımcı olmayın. İstenmeyen postalar toplu gönderilen ve alıcı tarafından talep edilmemiş toplu e-posta, gönderi veya anlık iletilerdir.
4.    iv. Kamuya açık yerlerde uygunsuz görüntüler (örn. çıplaklık, sapkınlık, pornografi) göstermeyin.
5.    v. Hatalı veya yanlış yönlendiren eylemlerden (örn. sahtekarlık yoluyla, başka birini taklit ederek para isteme girişimi) kaçının.
6.    vi. Hizmetlere veya başkalarına zarar verecek eylemlerden (örn. virüsler, taciz, nefret söylemi, şiddete özendirme) kaçının.
7.    vii. Başkalarının haklarını ihlal etmeyin (örn. telif hakkıyla korunan müzikleri yetkisiz paylaşma, Araturka  haritalarını, fotoğrafları ve diğer İçerikleri satma veya başka bir yolla dağıtma).
8.    viii. Başkalarının gizliliğini ihlal eden eylemlerden kaçının.
Çoğu durumda Araturka , Kullanım Kuralları'nın ihlal edildiğini müşteri şikayetlerinden öğrenir, ancak çocuk pornosu veya sisteme, müşterilerimize ya da başkalarına zarar verebilecek uygunsuz davranışları tespit etmek için otomatik teknolojiler de kullanırız. Bu konularda araştırma yaptığı sırada ARATURKA veya çalışanları, sorunu çözmek amacıyla İçerikleri inceler. Bu durum, bu Sözleşme ve Gizlilik Bildirimleri'nde açıkladığımız kullanımlara bir ek niteliğindedir.
3.7. Araturka , İçeriklerimi Hizmetlerden kaldırabilir mi?
Evet. İçeriklerinizin bu Sözleşme'ye aykırı olduğunu tespit etmemiz durumunda, başka bir kullanıcıdan şikayet aldığımızda, fikri mülkiyet hakkının ihlal edildiğine dair bir bildirim aldığımızda veya içeriklerin kaldırılmasına dair başka türlü bir yasal talimat verilmesi durumunda ARATURKA İçeriklerinizi kaldırır, dağıtımını kısıtlar veya bunlara erişimi kısıtlar. Hizmetleri veya müşterilerimizi koruma amacıyla ya da bu Sözleşmenin hükümlerinin uygulanmasını sağlama çabasının bir parçası olarak, Hizmetlere yönelik veya Hizmet kaynaklı bir yazışmanın (e-posta veya anlık ileti gibi) gerçekleştirilmesini de engelleyebiliriz.
4. Hizmetlerin iptali
4.1. Bu Sözleşmeye uymamam durumunda ne olur?
Bu Sözleşmeyi ihlal ederseniz, şunlar da dahil olmak üzere bir dizi işlem uygulayabiliriz: Hizmetlerden İçeriklerinizi kaldırma, Hizmetlere erişiminizi askıya alma veya iptal etme, ARATURKA hesabınızı devre dışı bırakma ya da kapatma (bu durumda, ARATURKA hesabınızla bağlantılı ARATURKA ürünlerine, hizmetlerine veya İçeriklere erişemezsiniz) ve/veya bu eylemleri ilgili mercilere bildirme. Silinen İçerikler geri alınamayabilir.
4.2. Hizmetlere erişimimi kaybedebileceğim başka durumlar var mı?
Evet. ARATURKA hesabınızda en az yılda bir oturum açmamanız (bkz. bölüm 2.1) durumunda Hizmetlere erişemezsiniz ve İçeriklerinizi kaybedersiniz (ücretli Hizmetlere yönelik bir teklifte aksi belirtilmediyse). Ek olarak, bölüm 1.4. uyarınca, ARATURKA tarafından Hizmetlerin bir kısmına son verilebilir. Ödemeli hizmet bölümüne kaydolduysanız ve zamanında ödeme yapamadıysanız, söz konusu hizmeti askıya alabilir veya iptal edebiliriz. (Daha ayrıntılı bilgi için bkz. bölüm 9.1.)
4.3. Hizmetleri nasıl sonlandırabilirim?
ARATURKA hesabınızla ilişkili Hizmetleri dilediğiniz zaman ve her ne gerekçeyle olursa olsun Hesabınızın bulunduğu web sayfasına  giderek sonlandırabilirsiniz. Hizmetlerin ödemeli bölümünü iptal etmek için bkz. bölüm 9.10. Hizmetlerinizi iptal ediyorsanız, Hizmetlerdeki İçeriklerinizi ortadan kaldırmanın en hızlı yolu, bu içeriği çeşitli Hizmet bileşenlerinden el ile (örneğin, e-postalarınızı el ile silmek) kaldırmanızdır. Ancak lütfen sildiğiniz veya kapalı hesapla ilişkili olan içeriğe erişemeyebileceğinizi aklınızda bulundurun. Bu içerik sistemimizde bir süre tutulmaya devam edebilir. Araturka 'un bekletme uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Gizlilik Bildirimleri'ni inceleyin.
4.4. Hizmetlerim iptal edilirse veya sonlandırılırsa ne olur?
Hizmetleriniz (sizin veya bizim tarafımızdan) iptal edilirse veya sonlandırılırsa, Hizmetleri kullanma hakkınız hemen durdurulur ve Hizmetlerle ilişkili yazılımları kullanma lisansınız sonlandırılır. Ardından yazılımı kaldırmanız gerekir veya, alternatif olarak, biz devre dışı bırakabiliriz. ARATURKA hesabınız iptal edildiyse (sizin tarafınızdan ya da bizim tarafımızdan), ARATURKA hesabınızı kullanma hakkınız derhal sona erer. Hizmetlerinizden herhangi biri iptal edilirse veya ARATURKA hesabınız kapatılırsa, ARATURKA hesabınızla ilişkili bilgileri veya İçerikleri (aşağıda tanımlandığı gibi) sileriz veya yasal olarak korumamız gerekmiyorsa, sizinle ve ARATURKA hesabınızla olan ilişkisini keseriz. İçerikleri size iade etme yükümlülüğümüz yoktur.
5. Gizlilik
Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Sizden topladığımız içerikleri ve bilgileri nasıl kullandığımız ve koruduğumuz, Gizlilik Bildirimleri'nde açıklanmaktadır. Bu bildirimler önemli olduğundan, lütfen dikkatlice okuyun. Bu Sözleşmeye atıf yoluyla Gizlilik Bildirimleri de dahil edilmiştir. Hizmetleri kullanarak veya bu koşulları kabul ederek Araturka ’un İçeriklerinizi ve bilgilerinizi Gizlilik Bildirimleri'nde tarif edilen biçimde toplamasına, kullanmasına ve ifşa edilmesine onay vermiş olursunuz.
6. Hizmet kesintisi ve yedekleme
Hizmetleri kesintisiz sürdürmek için çabalıyoruz ancak tüm çevrimiçi hizmetler zaman zaman kesintilere ve aksamalara uğrayabilir ve Araturka , bunun sonucu olarak karşılaşabileceğiniz herhangi bir kesinti veya kayıptan sorumlu değildir. Hizmetler üzerinde depoladığınız İçerikleri düzenli olarak yedeklemeniz gerekir. Düzenli bir yedekleme planına sahip olmak ve bunu takip etmek İçeriklerinizi kaybetmenizi önlemeye yardımcı olabilir. Şu web sitesinden ayrıntılı hizmet durumu bilgilendirmesi yapmaya çaba gösteriyoruz:
7. Yazılım
7.1. Hizmetlerin parçası olan yazılımlar hangi şartlara tabidir?
Ayrı bir lisans sözleşmesiyle birlikte sunulmadığı sürece, Hizmetler kapsamında tarafımızca size sunulan tüm yazılımlar bu Sözleşmenin hükümlerine tabidir. Yazılım lisansı verilir, satılmaz. ARATURKA zımnen, hukuki engel ile veya başka şekilde, açıkça ARATURKA tarafından verilmeyen yazılımlara yönelik tüm hakları saklı tutar. Görüntülemekte olduğunuz web sitesi bu Sözleşmeye tabiyse, bu web sitesine bağlı veya buradan referans alan herhangi bir üçüncü taraf komut dosyası veya kodunun lisansı size ARATURKA tarafından değil, bu kodun sahibi olan üçüncü taraflarca verilir.
7.2. Hizmetler kapsamında sağlanan yazılımları nasıl kullanabilirim?
Bu Sözleşmedeki diğer tüm şartlara uymanız kaydıyla, Hizmetleri kullanımınız kapsamında, size dünyanın her yerinde aynı anda yalnızca tek kişinin kullanımı için aygıt başına bir yazılım kopyası yükleme ve kullanma hakkını veriyoruz.
7.3. Yazılım veya Hizmetlerle yapamayacağım şeyler var mı?
Evet. Bu Sözleşmedeki diğer kısıtlamalara ek olarak, yazılımlardaki veya Hizmetlerdeki ya da onlarla ilgili teknolojik koruma önlemlerini hileli bir şekilde atlayamaz veya geçemezsiniz, yürürlükteki telif hakkı yasaları açıkça izin verdiği durumlar dışında ve bu yasaların izin verdiği ölçü haricinde, herhangi bir yazılımı ya da Hizmetlere dahil olan veya Hizmetler aracılığıyla erişilebilen diğer hizmet bileşenleri üzerinde kaynak koda dönüştürme, derlemeyi çözme veya ters mühendislik işlemi yapamazsınız, farklı aygıtlarda kullanmak üzere yazılım veya hizmet bileşenlerini ayıramazsınız, yazılımı veya Hizmetleri yayımlayamaz, kopyalayamaz, kiralayamaz, finansal kiralamaya veremez veya ödünç veremezsiniz ya da yazılımları, yazılım lisanslarını veya Hizmetlere erişim ve kullanım haklarını aktaramazsınız. Hizmetleri başka bir kişinin hizmetleri kullanımına müdahale edecek şekilde yetki verilmemiş herhangi bir yolla kullanamazsınız veya herhangi bir hizmete, veriye, hesaba ya da ağa erişim sağlayamazsınız. Yetki verilmemiş üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla Hizmetlere erişim sağlayamazsınız.
7.4. Yazılımlar nasıl güncellenir?
Yazılım sürümünüzü otomatik olarak denetleyebiliriz. Yazılımlara ilişkin güncellemeleri zaman zaman otomatik olarak da indirebiliriz. Güncelleştirmeler için başka şartlar geçerli olmadığı sürece, söz konusu şartlara tabi olan bu güncelleştirmeleri onaylamayı kabul edersiniz. Araturka , herhangi bir güncelleme sunmak zorunda değildir ve yazılımı lisansladığınız sistemin sürümünü destekleyeceğimizi garanti etmeyiz. Bu tür güncellemeler, üçüncü taraflarca sağlanan yazılım veya hizmetlerle uyumlu olmayabilir.
9. Araturka 'a ödeme yapıyorsanız, sizin için aşağıdaki şartlar geçerlidir
9.1. Ücretler.
Hizmetlerin bir kısmı ile ilişkili bir ücret söz konusuysa, bu ücreti ödemeyi kabul edersiniz. Aksi belirtilmediği sürece, Hizmet için belirtilen fiyata hiçbir vergi ve döviz kuru hesaplaması dahil değildir. Bu vergileri veya diğer ücretleri ödemek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Sizden zamanında ve tam bir ödeme almazsak hizmetlerinizi askıya alabilir veya iptal edebiliriz. Hizmetler ödeme yapılmadığı için askıya alınır veya iptal edilirse hesabınıza ve içeriğine erişimi kaybedebilir ve bunları kullanamayabilirsiniz.
9.2. Fatura hesabınız.
Bir Hizmete yönelik ücretleri ödemek için söz konusu Hizmete kaydolduğunuzda sizden bir ödeme yöntemi sağlamanız istenir. Fatura ve Hesap Yönetimi web sitesinden  fatura hesabı bilgilerinize ve ödeme yönteminize erişebilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Ayrıca bankanız veya ilgili ödeme ağınız tarafından sağlanan ödeme yönteminize yönelik güncellenmiş hesap bilgilerini kullanması için Araturka 'a izin vermeyi kabul edersiniz. Fatura hesap bilgilerinizi her zaman güncel tutmayı kabul edersiniz. Fatura hesabınız üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler, fatura hesabınızdaki değişiklikleriniz için makul bir biçimde harekete geçebilmemizden önce, fatura hesabınıza kestiğimiz ücretleri etkilemez.
9.3. Faturalandırma. Araturka 'a bir ödeme yöntemi sağlayarak (i) sağladığınız ödeme yöntemini kullanma yetkiniz olduğunu ve sağladığınız tüm ödeme bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğunu beyan edersiniz, (ii) Araturka 'a ödeme yönteminizi kullanarak hizmetiniz için ücret alma yetkisi verirsiniz ve (iii) Araturka 'a kaydolurken seçtiğiniz veya bu sözleşme yürürlükteyken kullandığınız hizmetin ücretli bir özelliği için ücret alma yetkisi verirsiniz. Size (a) peşinen; (b) satın alma işlemi sırasında; (c) satın alma işleminden hemen sonra veya (d) abonelik hizmetleri için tekrarlayan ödemeler şeklinde ücret uygulayabiliriz. Ayrıca, yinelenen abonelik hizmetleri için onayladığınız tutara kadar ücretlendirme yapabilir ve ücretteki fark tutarını size önceden bildiririz. Daha önce işleme koyulmamış tutarlar için, birden fazla fatura döneminizi aynı anda faturalayabiliriz.
9.4. Otomatik yenileme.
Otomatik yenilemelere ülkenizde, bölgenizde veya eyaletinizde izin verildiği takdirde, Hizmetlerinizi otomatik olarak yenilemeden önce sizi e-posta ile bilgilendiririz. Hizmetlerin otomatik olarak yenileneceğini size bildirmişsek, Hizmetlerinizi otomatik olarak yenileyerek yenileme dönemine yönelik geçerli ücreti uygulayabiliriz. İster yenileme tarihinde kaydedilmiş ister daha sonra sağlanmış olsun, size Hizmetlerin yenilenmesine yönelik olarak seçtiğiniz ödeme yöntemini faturalandıracağımızı da hatırlatırız. Ayrıca, Hizmetleri nasıl iptal edebileceğinize yönelik talimatlar da sağlarız. Yenileme için ücret uygulanmasını önlemek isterseniz yenileme tarihinden önce Hizmetleri iptal etmeniz gerekir.
9.5. Çevrimiçi bildirim ve hatalar.
Fatura dökümünüzü görüntüleyip yazdırabileceğiniz Fatura ve Hesap Yönetimi web sitesinden size çevrimiçi bir fatura belgesi sağlarız. Bu, sağladığımız tek fatura dökümüdür. Her bir çevrimiçi ekstrenin kopyasını yazdırıp kaydetmek ve kayıtlarınız için bu kopyayı saklamak sizin sorumluluğunuzdadır. Faturanızda bir hata yaparsak, bulunduğunuz bölgedeki yerel kanunlar daha uzun bir süreye izin vermediği takdirde, hatanın ilk ortaya çıkışından sonraki 120 gün içinde bize bunu bildirmeniz gerekir. Bu durumda bir an önce ücreti soruşturmaya başlarız. Söz konusu süre içinde durumu bize bildirmezseniz, bu hatadan dolayı meydana gelen her türlü kayba ilişkin tüm yükümlülük ve taleplerden bizi ibra edersiniz ve bu durumda hatayı düzeltme ya da size para iadesinde bulunma yükümlülüğümüz yoktur. Araturka , fatura hatası saptarsa, bu hatayı 90 gün içinde düzeltir.
9.6. Bekleme süresi.
Bizden bir Hizmet talep ettiğinizde, Hizmetleri anında sağlamaya başlayabileceğimizi kabul edersiniz. Yasalarca bekleme süresi şart koşulmadığı sürece iptal işlemi gerçekleştiremez ve "bekleme" süresine sahip olamazsınız. Ücretli hizmetleri bölüm 9.10'da sağlandığı şekilde iptal edebilirsiniz.Yerel yasalar bekleme süresini şart koşuyorsa ve bu süreç içinde iptal işlemi gerçekleştirirseniz, makul bir süre içinde ödediğiniz tutarın tamamı iade edilir. 9.7. Deneme süresi teklifleri. Aksini bildirmediğimiz sürece, bir deneme süresi teklifine iştirak ediyorsanız, sizden yeni ücretlerin alınmaması için deneme süresinin sonunda Hizmetleri iptal etmelisiniz. Hizmetlerinizi deneme süresinin sonunda iptal etmezseniz, Hizmetler için sizden ücret alabiliriz.
9.8. Fiyat değişiklikleri. Hizmetlerin fiyatlarını herhangi bir zamanda değiştirebiliriz. Değişikliği size fiyat değişikliğinden en az 15 gün önce e-posta yoluyla bildiririz. Fiyat değişikliklerini kabul etmezseniz, fiyat değişiklikleri yürürlüğe girmeden önce Hizmetleri iptal etmeli veya Hizmetleri kullanmayı durdurmalısınız. Size sunulan Hizmet teklifinin sabit bir dönemi ve fiyatı varsa, bu fiyat söz konusu dönem boyunca geçerli kalır.
9.9. Ücret iadesi ilkeleri. Yasalarca veya özel bir Hizmet teklifiyle aksi belirtilmedikçe tüm satın alma işlemleri nihaidir ve ücret iadesi söz konusu değildir.
9.10. Hizmetlerin iptali.
Hizmetleri istediğiniz zaman gerekçeli veya gerekçesiz olarak iptal edebilirsiniz. Hizmetlerinizi nasıl iptal edeceğinize dair bilgiler ve yönergeler, Fatura ve Hesap Yönetimi web sitesinde  sunulmaktadır. Bulunduğunuz yerin yargı sistemindeki yasalarca aksi şart koşulmadığı takdirde, (i) iptal süresinde iade alamayacağınızdan, (ii) yasalara uygun olması durumunda iptal ücretleri ödemek zorunda kalabileceğinizden, (iii) iptal tarihinden önce Hizmetlere yönelik fatura hesabınız için uygulanan tüm ücretleri ödemek zorunda kalabileceğinizden, (iv) Hizmetleri iptal ettiğinizde hesabınıza erişimi ve hesap kullanımını kaybedebileceğinizden ya da Tayvan'da yaşıyorsanız (v) Hizmetler için ödediğiniz ve Hizmetler iptal edildiği zaman yapılan hesaba göre kullanmamış olduğunuz ücret miktarında iade alabileceğinizden, Hizmetleri açıklayan teklife tekrar bakmanız gerekir. İptal ederseniz Hizmetleriniz o an geçerli olan Hizmet süresinin sonunda biter veya hesabınıza dönemsel ücretlendirme uygulanıyorsa, hizmetiniz iptal işlemini gerçekleştirdiğiniz dönemin sonunda biter.
9.11. Geç ödemeler.
Gecikmiş tutarların tahsilatından doğan her türlü makul gideri ödemeniz gerekir. Bunlara, yasaların izin verdiği azami ölçüde makul avukat ücretleriyle diğer yasal işlem ücretleri ve giderleri dahil olabilir.
9.12. Size yapılan ödemeler.
Size ödeme yapacaksak, ödemeyi size ulaştırmamız için ihtiyacımız olan tüm bilgileri zamanında ve doğru şekilde sağlamayı kabul edersiniz. Size yapılan bu ödemenin bir sonucu olarak ortaya çıkan vergilerden ve masraflardan siz sorumlu olursunuz. Ayrıca bir ödemeye hak kazanabilmeniz için koyduğumuz başka her türlü koşula da uymak zorundasınız. Yanlışlıkla ödeme alırsanız, ödemeyi geri alırız veya ödemenin iadesini şart koşarız. Bu işlemi gerçekleştirme çabalarımızda bizimle işbirliği yapacağınızı kabul edersiniz. Ayrıca önceden gerçekleştirilen fazla ödemeleri telafi etmek için bildirimde bulunmaksızın sizin yapılan ödemeyi azaltabiliriz.
9.13. İnternet erişim hizmetleri ve ücretleri.
İnternet erişimi veya Wi Fi sağlayıcınız tarafından hesaplanan ücretleri ödemek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu ücretler, Hizmetler karşılığında bize ödediğiniz ücretlere ek olarak ödenir. Hizmetlere kablosuz aygıtlar (örneğin, telefonlar ve tablet bilgisayarlar) aracılığıyla erişiyorsanız, kablosuz operatörünüz sizden uyarılar, web taraması, mesajlaşma ve yayın süresi ile kablosuz veri hizmetleri kullanımı gerektiren diğer hizmetler için ücret alabilir.Böyle ücretlerin uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek için operatörünüzle iletişime geçin. Hizmetlere kablosuz olarak veya diğer iletişim hizmetleri aracılığıyla erişmeniz sonucunda doğacak masraflardan yalnızca siz sorumlu olursunuz.
10. GARANTİ YOKTUR
ARATURKA , BAĞLI ŞİRKETLERİMİZ, KURUMSAL BAYİLERİMİZ, DAĞITIMCILARIMIZ VE SATICILARIMIZ OLARAK HİZMETLERİ KULLANIMINIZA YÖNELİK HİÇBİR AÇIK VEYA ZIMNİ GARANTİ VEYA TEMİNAT VERMİYOR VEYA KOŞUL SUNMUYORUZ. HİZMETLERİ KULLANIMINIZIN SİZİN SORUMLULUĞUNUZDA OLDUĞUNU VE HİZMETİ “OLDUĞU GİBİ”, “TÜM HATALARIYLA BİRLİKTE” VE “KULLANIMA SUNULDUĞU HALİYLE” SAĞLADIĞIMIZI ANLADIĞINIZI KABUL EDİYORUZ. ARATURKA , HİZMETLER ARACILIĞIYLA SAĞLANAN BİLGİLERİN DOĞRULUĞUNU VEYA GÜNCELLİĞİNİ GARANTİ ETMEZ. YEREL YASALARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE, TİCARİ OLARAK SATILABİLİRLİK, TATMİN EDİCİ KALİTE VE BELLİ BİR AMACA UYGUNLUK, YETERLİ ÇABANIN GÖSTERİLMESİ VE HAKLARIN İHLAL EDİLMEMESİ DAHİL TÜM ZIMNİ GARANTİLERİ KAPSAM DIŞINDA TUTUYORUZ. YEREL KANUNLARINIZA GÖRE BELİRLİ HAKLARA SAHİP OLABİLİRSİNİZ. BU SÖZLEŞMEDEKİ HİÇBİR ŞEY, GEÇERLİ OLDUKLARI TAKDİRDE SÖZ KONUSU HAKLARI ETKİLEME AMACINDA DEĞİLDİR.
BİLGİSAYAR VE TELEKOMÜNİKASYON SİSTEMLERİNİN HATASIZ OLMADIĞINI VE ZAMAN ZAMAN KESİNTİLERİN ORTAYA ÇIKABİLECEĞİNİ KABUL EDERSİNİZ. HİZMETLERİN KESİNTİSİZ, ZAMANINDA, GÜVENLİ VEYA HATASIZ OLACAĞINI YA DA VERİ KAYBININ OLMAYACAĞINI GARANTİ ETMİYORUZ.

11. Sorumluluğun sınırlandırılması
ARATURKA bu Sözleşmeyi ihlal ederse, münhasır telafi olarak Hizmetlerinizin bir aylık ücretine eşit bir miktara kadarki doğrudan zararların ARATURKA veya bağlı kuruluşları, kurumsal bayileri, distribütörleri ve satıcıları tarafından karşılanacağını kabul edersiniz. NETİCEDE OLUŞAN KAR KAYBI, ÖZEL, DOLAYLI, ARIZİ VEYA CEZAİ ZARARLAR DA DAHİL AMA BUNLARLA SINIRLI OLMAKSIZIN DİĞER ZARAR VEYA KAYIPLARI TAZMİN EDEMEZSİNİZ. Bu telafinin, kayıplarınızı tam olarak karşılamaması veya temel amacına hizmet etmemesi durumunda ya da zararın oluşma olasılığını bilmemiz veya bilmemizin gerekmesi durumunda bu sınırlamalar ve istisnalar geçerlidir. Yasaların izin verdiği azami ölçüde, bu sınırlamalar ve istisnalar İçerik kaybı, Hizmetleri kullanımınızı etkileyen herhangi bir virüsün bulaşması, iletimleri veya işlemleri başlatmada veya tamamlamada gecikmeler ya da hatalar, sözleşme, garanti, teminat ve koşulların ihlaline yönelik hak talebi, tam sorumluluk, ihmal, yanlış bilgilendirmede veya eksiklik, suiistimal, mevzuat veya yönerge ihlali ya da haksız kazanç gibi bu Sözleşmeyle ilişkili herhangi bir durum için geçerlidir. Eyaletinizdeki, bölgenizdeki veya ülkenizdeki yasalar arızi, neticede oluşan veya diğer zararların sınırlanmasına veya bunlarla ilgili sorumluluğun kaldırılmasına izin vermediği takdirde, bu sorumlulukların sınırlanması veya kaldırılması hükümlerinin bazıları sizin için geçerli olmayabilir.
12. ARATURKA adına sözleşme yapan kuruluş, mahkeme yeri ve geçerli yasa
1.    Anlaşmazlık halinde İstanbul mahkemeleri yetkiklidir.
13. Üçüncü taraf web siteleri
Hizmetler aracılığıyla üçüncü taraf web sitelerine veya hizmetlerine erişebilirsiniz. Araturka , üçüncü taraf web sitelerinden, hizmetlerinden veya bu üçüncü taraf hizmetleri aracılığıyla sunulan malzemelerden sorumlu değildir. Üçüncü taraflarla (reklam verenler dahil) aranızda gerçekleşen işlemlerden yalnızca siz sorumlu olursunuz. Üçüncü taraf web sitelerini veya hizmetlerini kullanımınız söz konusu üçüncü tarafın şart ve koşullarına tabidir.
14. Dijital Hak Yönetimi
Dijital Hak Yönetimi kapsamında korunan malzemelere erişirseniz; yazılımları, malzemeleri yürütebilmeniz için bir haklar sunucusundan otomatik olarak çevrimiçi ortam kullanım hakları isteğinde bulunabilir ve mevcut  güncelleştirmelerini indirip kurabilir.
ARATURKA yazılımı
Yazılım, ARATURKA  Framework yazılımını içerebilir.
16. Geçerliliği Koruma
Bu bölüm ve 5., 9. bölümler (bu Sözleşmenin sonlanmasından önceki tutarlar için), 10, 11, 12, 19, 20. bölümler ile sözleşme sonlandıktan sonra şartları geçerli olacak bölümler, bu Sözleşmenin feshedilmesi veya iptal edilmesi durumunda geçerliliğini koruyacaktır.
17. Atama ve devir
Bu Sözleşmeyi tamamen veya kısmen herhangi bir zamanda size önceden bildirmeksizin devredebiliriz. Bu Sözleşmeyi ya da Hizmetleri kullanma haklarını devredemezsiniz.
18. Bildirimler
Araturka 'un Hizmetlere kaydolurken belirttiğiniz adrese, Hizmetlerle ilgili bildirimleri veya yasalara göre sağlamamız gereken bilgileri e-posta yoluyla göndermesini kabul etmiş sayılırsınız. Size e-postayla gönderilen bildirimler, e-posta gönderildiğinde verilmiş ve alınmış kabul edilir. Elektronik ortamda herhangi bir bildirim almaya onay vermiyorsanız, Hizmetleri kullanmayı durdurmalısınız. Hizmetler için Araturka 'a müşteri desteği alanında belirtilen şekilde bildirimde bulunabilirsiniz.
19. Hak talepleri bir yıl içinde yapılmalıdır
Bu Sözleşme veya Hizmetler ile ilgili herhangi bir hak talebinin, yerel yasalarınız taleplerin yapılması için daha uzun bir süre vermediği sürece, talepte ilk bulunabileceğiniz tarihten itibaren bir yıl içerisinde yapılması gerekir. Söz konusu süre boyunca hak talebinde bulunulmazsa, hak talebi kalıcı bir biçimde engellenir.
20. Sözleşmenin Yorumlanması
Bu Sözleşme, Hizmetleri kullanımınızla ilgili olarak siz ve ARATURKA arasındaki anlaşmanın tamamını teşkil etmektedir. Bu Sözleşme, Hizmetleri kullanımınıza ilişkin olarak siz ve ARATURKA arasında daha önce yapılmış olan her türlü sözleşmenin yerine geçer. Bu Sözleşmenin tüm bölümleri, ilgili yasanın izin verdiği azami ölçüde geçerlidir. Bir mahkeme bu Sözleşmenin bir bölümünü yazıldığı şekliyle uygulayamayacağımıza karar verirse, bu hükümleri ilgili kanun kapsamında uygulanabilir oldukları noktaya kadar, benzer hükümlerle değiştireceğiz, ancak Sözleşmenin kalanı değişmeden kalacaktır. Bu Sözleşmenin bölüm başlıkları yalnızca referans amaçlıdır ve yasal bir etkiye sahip değildir.
21. Üçüncü lehtarlar yoktur
Bu Sözleşme yalnızca sizin ve bizim yararlanmamız içindir. Sözleşme, Araturka 'un halefleri veya şirketi devralan kişiler dışında başka bir üçüncü tarafın yararlanması için değildir.
22. Yazı tipi bileşenleri
Yalnızca Hizmetleri kullandığınız sürece yazı tiplerini kullanarak malzemeleri görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz. Yazı tiplerindeki katıştırma kısıtlamalarını hileli bir şekilde atlayamazsınız.
23. Destek
Araturka destek yazılarını inceleyebilirsiniz. Destek paneli üzerinden ya da destek@araturka.com  üzerinden sınırlı müşteri desteği sunulmaktadır.
24. Kısıtlamalar
Araturka  verilen hizmetlerde   kısıtlama yoluna gidebilir.
BİLDİRİMLER
Fikri mülkiyet ihlali iddiaları için yapılacak bildirimler ve prosedür. Araturka , üçüncü tarafların fikri mülkiyet haklarına saygı duyar. Bir telif hakkı ihlali de dahil olmak üzere bir fikri mülkiyet ihlali bildirimi göndermek istiyorsanız lütfen İhlal Bildirimleri  gönderme prosedürlerimizi kullanın. BU PROSEDÜRLE İLGİLİ OLMAYAN HİÇBİR SORUYA YANIT VERİLMEYECEKTİR.
Araturka , telif hakkı ihlali bildirimlerini işleme koymak için Birleşik Devletler Kanunnamesi 512(c)(2) bölümünün 17. Maddesinde tarif edilen süreci kullanır. Uygun durumlarda Araturka , tekrar tekrar ihlalde bulunan ARATURKA hizmetleri kullanıcılarının hesaplarını devre dışı bırakabilir veya kapatabilir.
Reklamlarda fikri mülkiyet sorunlarına ilişkin bildirim ve prosedürler. Reklam ağımızdaki fikri mülkiyet sorunlarına ilişkin endişeleriniz konusunda iletişime geçerek şikayetinizi belirtirsiniz.
Telif hakkı ve ticari marka bildirimleri.
Hizmetlerin tüm kısımları Telif Hakkı © 2014 ile ARATURKA Bulut Bilişim Teknolojileri San. Tic. A.Ş  adına korunmaktadır. Tüm hakları saklıdır. Hizmetler ve içeriğinin adı, telif hakkı ve diğer fikri mülkiyet haklarının sahibi biz veya tedarikçilerimizdir. ARATURKA ve tüm ARATURKA ürünleri, yazılımları ve hizmetlerinin adları, logoları ve simgeleri, Türkiye veya diğer ülkelerde Araturka 'un ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır


Hakkımızda Basından Gizlilik İlkeleri Üyelik Sözleşmesi Tüketici Hakları En Çok Arananlar Site Ekle İletişim